Johannes Bugenhagen – Wolinianin, Doktor Pomeranus, Obywatel Europy


Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Johannes Bugenhagen – Wolinianin, Doktor Pomeranus, Obywatel Europy”, która została wykonana z okazji 532 rocznicy urodzin Bugenhagena oraz 500-lecia reformacji. Wystawa ukazuje życie i dokonania tego wielkiego Wolinianina, człowieka niezwykle zasłużonego w działalności teologicznej, pedagogicznej, społecznej oraz dyplomatycznej, który swą pracą wywarł wielki wpływ na rozwój kultury ówczesnego Pomorza, a którego sława sięgnęła daleko poza granicę ziem nadbałtyckich.

Wystawa, którą prezentujemy dzieli się na kilka rozdziałów. Każdy z nich został oznaczony innym kolorem.

Pierwszy rozdział dostarcza wiadomości o sytuacji w przededniu reformacji na Pomorzu, które podówczas było kilkakrotnie większe niż dziś i odgrywało w ramach całościowego rozwoju Europy znacznie większą rolę, niż sobie to można obecnie wyobrazić. W Księstwie Pomorskim rządził wtedy największy władca Bogusław X.

Drugi rozdział przedstawia etapy życia reformatora. Wiedza na temat jego osoby i warunków działania z biegiem stuleci przygasła, a przecież skutki jego życiowych dokonań są widoczne do dziś, choćby w kontekście jego prac nad kroniką Pomorza. Był pierwszym historiografem tej ziemi. 27 maja 1518 r. gotowe dzieło pt. „Pomerania” przekazał Bogusławowi X. Było to pierwsze całościowe zebranie historii Pomorza.

Trzeci rozdział ukazuje Bugenhagena, jako organizatora Kościoła. Sukcesy w tym zakresie, osiągnął przy współudziale polityków, radnych miast i władców ówczesnej Europy. Opracował ordynacje kościelne dla Brunszwiku, Hamburga, Lubeki, Hildesheim, Szlezwiku-Holsztyna, Księstwa Pomorskiego i Danii.

Rozdział czwarty to ukazanie obszarów działalności Johannesa Bugenhagena, jako najbardziej znaczącego i skutecznego polityka nowożytnego. Bugenhagen miał świetne wyczucie możliwych do wynegocjowania rezultatów, zawsze indywidualnie zależnych od interesów i powiązań partnera. Wywarł bezpośredni wpływ na wiele krajowych konstytucji, koronował duńskiego króla, konwertował duński kościół katolicki na kościół protestancki, reaktywował Uniwersytet Kopenhaski. Do ważnych dziedzin działalności Bugenhagena należała też oświata, którą widział przez pryzmat humanistycznego ideału wychowania, wychowania młodzieży na radosnych i świadomych ludzi. Równie skuteczny był w dziedzinie polityki społecznej.

Ten krótki opis dokonań Johannesa Bugenhagena nie wyczerpuje jego osiągnięć. Sądzimy jednak, że wystawa nasza skłoni Państwa do bliższego zapoznania się z dorobkiem tego wielkiego Wolinianina.

Otwarcie wystawy odbędzie się 24 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Muzeum Regionalnym w Wolinie, ul. Zamkowa 24.

Serdecznie zapraszamy.

Wolin, 24.06.2017