Lato z Radiem


Już 24 listopada 2017r. o godz. 17.00 spotykamy się w Dziwnowie w Bibliotece – ponownie z dziennikarzem, radiowcem, pisarzem, fotografem i podróżnikiem, autorem humorystycznych opowiadań, konferansjerem Romanem CZEJARKIEM – Z wykształcenia inżynier elektryk, związany z Radiowa Jedynki.
Pracę w mediach rozpoczął bezpośrednio po maturze w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Szczecinie, najpierw w Akademickim Radiu Pomorze (dziennikarz, z-ca redaktora naczelnego, szef programowy), później w Polskim Radiu Szczecin (reporter, prowadzący „Studio Bałtyk”). W tym samym czasie rozpoczął współpracę z gazetami lokalnymi („Morze i Ziemia”) oraz ogólnopolskimi (m.in. „Polityka”, „Przegląd Tygodniowy”, „Tygodnik Kulturalny”, „Karuzela”). Pierwszą dużą popularność przyniósł mu wielokrotnie nagradzany reportaż „Kup Pan czaszkę” (1986) ujawniający szokujące kulisy handlowania ludzkimi szczątkami w Polsce. Od 1986 do 1990 korespondent i współpracownik Radiowej Trójki oraz Rozgłośni Harcerskiej.
Od 1991 w Warszawie w Pierwszym Programie Polskiego Radia (najpierw „Muzyka i Aktualności”, później „Sygnały Dnia”). Od 1992 roku szef „Lata z Radiem”, prowadzący audycje i imprezy plenerowe. Organizator największych w Polsce tras koncertowych, autor płyt i kaset z przebojami Lata z Radiem, które zdobyły status złotych, platynowych i multiplatynowych, autor trzech książek o historii audycji. Pomysłodawca i realizator wielu akcji promujących zdrowy styl życia, bezpieczeństwo oraz popularyzację wiedzy. Od 2005 roku związany z akcją charytatywną „Choinki Jedynki”.
W latach 1994-1997 najmłodszy w historii członek zarządu i wiceprezes Polskiego Radia S.A.
W latach 1993-2011 współpracownik Telewizji Polskiej S.A., najpierw w TVP1 (m.in. „Kawa czy herbata?” oraz „Nocne Rozmowy”), później w TVP 2 (m.in. „Pytanie na śniadanie” oraz teleturnieje „Tele Milenium” i „Gilotyna”). Po zakończeniu współpracy z telewizją publiczną przez dwa lata w Grupie TVN (Telewizja TTV).
Autor kilkuset tekstów prasowych publikowanych w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, „Spotkaniach”, „Wokandzie”, „Super Expressie” i wielu innych tytułach ogólnopolskich[3], również w pismach specjalistycznych takich jak „Morza, statki i okręty”, „Zabytki Heritage” oraz „Szczeciner”.
W latach 2007-2010 dziennikarz w Porozumieniu Radiowym Plus, a później w Grupie Radiowej TIME (Radio VOX FM, poranki „Kto rano wstaje”).
W latach 2008-2010 rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Od kilkunastu lat członek jury konkursu „Grand Press”. Od 2013 roku związany z Ogólnopolskim Konkursem Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku. Od 2015 juror międzynarodowego Festiwalu „Ślimakowe Rytmy”.
Współautor gry „Kupiec Szczeciński” (część merytoryczna), pierwszej w Polsce gry planszowej związanej z prawdziwą historią miasta, której premiera miała miejsce w maju 2016 roku.
Miłośnik dalekich podróży. Był m.in. w Afganistanie, Laosie, Syrii, Peru i na Kubie. Kilkakrotnie przemierzył Stany Zjednoczone. W 2008 i 2009 roku był uczestnikiem i rzecznikiem prasowym międzynarodowych wypraw badawczych na dno Kanionu Colca w Ameryce Południowej. Otrzymał za to specjalne wyróżnienie przyznane przez Uniwersytet w Arequipie (Peru), a w Polsce m.in. nagrodę za najlepsze fotografie kondorów.
Znany kolekcjoner starych pocztówek ze Szczecina i Pomorza Zachodniego (przełom XIX i XX wieku).
Autor wielu książek poświęconych dawnemu Szczecinowi, uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecin. Od lat aktywnie zaangażowany w ratowanie i odbudowę zamku joannitów w Swobnicy.
Zbiera też płyty analogowe (jego kolekcja liczy kilka tysięcy krążków).
Żonaty, dwoje dzieci, trzy koty. Jego babcia była Niemką, a ojciec urodził się w Berlinie.

Serdecznie zapraszamy  kawa, ciacho, no i przede wszystkim ROMAN CZEJAREK – jedyny taki w swoim rodzaju. Będzie okazja nabyć książki autorstwa naszego bohatera z bezcennym autografem !!! .