Organy i instrumenty smyczkowe


W zeszły piątek, 10 sierpnia, w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim odbył się jedenasty już koncert tegorocznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Piątkowe kamieńskie spotkanie z muzyką klasyczną rozpoczęło się tradycyjnie od części organowej. Tym razem za kontuarem króla instrumentów zasiadł Krzysztof Urbaniak, dla którego był to już czwarty występ w Kamieniu Pomorskim, gdzie zadebiutował w 2006 r. Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – klasy organów dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina i klawesynu prof. Leszka Kędrackiego oraz Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach organowych. Dr hab. Krzysztof Urbaniak prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną jako kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz adiunkt w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2013 – 2016 pełnił funkcję rzeczoznawcy do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym, istniejącego od sześciu lat, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku. Krzysztof Urbaniak w dwóch częściach organowych koncertu zaprezentował utwory Jana Pieterszoona Sweelincka, Dietricha Buxtehudego, Jana Sebastiana Bacha, Traugotta Immanuela Pachaly’ego oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego wzbudzając aplauz zgromadzonej w katedrze publiczności.
W części kameralnej kamieńska świątynia wypełniła się muzyką w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Wilanów” w składzie: Tadeusz Gadzina (I skrzypce), Paweł Łosakiewicz (II skrzypce), Ryszard Duź (altówka) i Adam Mazurek (wiolonczela), który zastąpił, zapowiadaną wcześniej w festiwalowym programie, Olgę Łosakiewicz-Marcyniak. Warszawski zespół powstał, jako „Kwartet Wilanowski” w 1967 r. Nazwa ta wiązała się z jego pierwszymi występami, które odbywały się w rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Kwartet grał we wszystkich krajach Europy oraz w USA, Kanadzie, Japonii, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i Peru. Koncertował na najważniejszych europejskich festiwalach muzycznych. W repertuarze zespołu, oprócz otworów klasycznych i romantycznych, jest ponad sto dzieł muzyki XX wieku. Wielokrotnie nagradzany ma swoim dorobku szereg utworów zarejestrowanych na płytach bezpośrednio z sal koncertowych oraz około trzydzieści płyt kompaktowych. W 2002 r., z okazji swego trzydziestopięciolecia, członkowie kwartetu zostali odznaczeni przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Muzycy z kwartetu wykładają w akademiach muzycznych i prowadzą instrumentalne i kameralne klasy mistrzowskie. Od 1990 roku „Wilanów” działa przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.
Kwartet, który kilkakrotnie koncertował w Kamieniu w poprzednich latach, wykonał podczas swego występu utwory Karola Szymanowskiego, Władysława Słotwińskiego i Dymitra Szostakowicza gorąco oklaskiwane przez publiczność, która zachęciła artystów do bisowania.
Kolejny festiwalowy koncert w Kamieniu Pomorskim rozpocznie się punktualnie o godzinie 19.00 już w ten piątek. Swój kunszt muzyczny zaprezentują – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Ireneusz Wyrwa oraz Chór „Taipei Philharmonic Chamber Choir” z Tajwanu.
Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej