Joanna Olech w międzyzdrojskiej bibliotece


10 maja 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z Joanną Olech, graficzką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w ramach odbywającego się Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Na spotkanie zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.
Joanna Olech przyjechała z Warszawy, gdzie mieszka i pisze swoje książki. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, co pozwoliło jej profesjonalnie wykonywać ilustracje do swoich opowiadań. Jest autorką bardzo popularnych książek dla dzieci i młodzieży takich jak: ?Dynastia Miziołków?, ?Pompon w rodzinie Fisiów?, ?Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem?, ?Szkoła detektywów Emila Wykopka?, ?Tarantula, Klops i Herkules? czy ?Trudne słówka?.
Pisarka wytłumaczyła dzieciom, że nie ma szkoły, która kształci pisarzy. Aby zostać autorem książek trzeba posiadać bujną wyobraźnię, która pozwoli wykreować fajnych bohaterów i ciekawe historie. Każdy może napisać książkę, należy tylko w siebie uwierzyć. Joanna Olech wspomniała o Astrid Lindgren, której książki stały się bestsellerami na całym świecie i przetłumaczono je na 82 języki. Jest ona przykładem osoby, która spełniła swoje marzenia i osiągnęła duży sukces.
Nasz gość opowiedział o swojej pierwszej książce pt. ?Dynastia Miziołków?, za którą uhonorowano ją nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. To zabawna historia jedenastoletniego chłopca Marka ?Miziołka?, który pisze pamiętnik. Opowiada w nim o swojej rodzinie. Każdemu z członków rodziny nadaje zabawne przezwisko ? Mamiszon, Papiszon, Kaszydło i Mały Potwór. Autorka przeczytała fragment pamiętnika, który bardzo zainteresował i rozbawił dzieci. Wytłumaczyła małym czytelnikom, czym jest język kolokwialny, który zastosowała w swojej książce. Następnie Joanna Olech zaprosiła trzech ochotników do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym wiedzy o Miziołkach.
Pisarka opowiedziała także o bohaterach książek ?Tarantula, Klops i Herkules? i ?Pompon w rodzinie Fisiów? i zorganizowała konkursy, w których dzieci chętnie brały udział.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci mogły ustawić się w kolejce po autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorką.
Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy Hotelowi Aurora Family&Spa za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Biblioteka Międzyzdroje