Jutro ostatni koncert kamieńskiego Festiwalu


Ostatni koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim rozpocznie się już jutro (w piątek) o godzinie 19.00 w katedrze kamieńskiej.
Zabytkowa świątynia wypełni się muzyką mistrzów w wykonaniu profesora Akademii Muzycznej w Katowicach Witolda Zabornego (organy),Orkiestry Kameralnej z Prenzlau i solisty instrumentalisty Tomasza Dąbrowskiego (trąbka).
Tymczasem w zeszły piątek odbył się przedostatni już koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Tym razem ta jedenasta muzyczna uczta, tegorocznego kamieńskiego lata, rozpoczęła się z blisko dziesięciominutowym opóźnieniem tak aby wszyscy chętni w niej uczestniczyć zdążyli kupić bilet. Po zapowiedzi prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego zabytkowa katedra wypełniła się, w dwóch częściach, muzyką organową – Nicolausa Bruhnsa, Dietricha Buxtehudego, Jana Sebastiana Bacha i Ferenca Lista – entuzjastycznie przyjętą przez licznie przybyłą publiczność.
Za kontuarem kamieńskiego „króla instrumentów” zasiadł tym razem dr Arkadiusz Bialic, absolwent klasy organów Akademii Muzycznej w Krakowie z 2000 r. (prowadzonej przez dyrektora artystycznego festiwalu prof. Józefa Serafina) oraz uczelni muzycznych we Freiburgu i Frankfurcie nad Menem, w którym kształcił się pod okiem wybitnego francuskiego organisty prof. Daniela Rotha. Ze swym frankfurckim mistrzem Arkadiusz Bialic spotkał się po raz pierwszy w Kamieniu Pomorskim, gdy jako student brał udział w prowadzonym przez niego kursie mistrzowskim w 1997 r. podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. A. Bialic jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych konkursach organowych. W 2002 roku, jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix du Chartres we Francji. Występował na wielu festiwalach w Polsce oraz we Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i Włoszech. Jest pracownikiem naukowym Katedry Organów krakowskiej Akademii Muzycznej oraz fundatorem i prezesem Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego promującej kulturę i sztukę poprzez działalność artystyczną, naukową i edukacyjną.
Kameralna część piątkowego koncertu w Kamieniu Pomorskim należała do Chóru Męskiego im. św. Serafina Sarowskiego z Serbii. Zespół istnieje od 1995 r. przy klasztorze św. Melanii Młodszej w mieście Zrenjanin. Obecnie tworzy go siedmiu wokalistów – czterech tenorów, baryton i dwa basy. Chór występował na najważniejszych festiwalach chóralnych na terenie Serbii występując również poza jej granicami. Na repertuar zespołu składa się muzyka cerkiewna (autorstwa kompozytorów greckich, rosyjskich i serbskich) oraz ludowa, którą w dwóch odsłonach swego występu chórzyści zaprezentowali w ubiegły piątek w kamieńskiej katedrze. Swym śpiewem wzbudzili zachwyt festiwalowej publiczności, która gromkimi oklaskami dwukrotnie zachęciła artystów do bisowania.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej