Noc Muzeów 2017 za nami


Po północy, już w niedzielę 21 maja zakończyła się siódma edycja Nocy Muzeów w Kamieniu Pomorskim. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego miasta, kuracjuszy i turystów. W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pierwsi zwiedzający pojawili się już przed 19.00. Zobaczyli słynnego kamieńskiego „wampira”, skarb z epoki brązu odkryty przed dwoma laty w okolicach naszego miasta, a także wystawy – o Kamieniu Pomorskim w wieku XX, kamieńskiej oświacie po II wojnie światowej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, pięćsetleciu reformacji i działającym w latach 1966-1991 Muzeum Regionalnym. Niewątpliwą atrakcję stanowiła, pokazana po raz pierwszy, porcelanowa filiżanka z widokiem kamieńskiego ratusza wykonana przez Królewską Manufakturę Porcelany w Berlinie z sygnaturami używanymi przez ten zakład w latach 1837-1849. Zwiedzający mieli również możliwość zobaczyć obraz przedstawiający kościół w Trzęsaczu autorstwa, urodzonego w Kamieniu Pomorskim około 1829 roku, malarza Constantina von Wietersheima, który w marcu br. wzbogacił nasze zbiory czy płótno tego samego autora z Głazem Królewskim wypożyczony Muzeum przed rokiem.
Oprócz wystaw odbyły się także krótkie prelekcje dotyczące naszych zbiorów i dziejów miasta. O godzinie 19.00 rozpoczęliśmy pierwszą z nich, wygłoszoną przez dyrektora Grzegorza Kurkę, poświęconą wydobyciu wraku XIX-wiecznego żaglowca z Międzywodzia. O 20.00 zaprezentowaliśmy najstarsze fotografie znajdujące się w naszym Muzeum z przedwojennych kamieńskich zakładów fotograficznych. Po tej prezentacji udaliśmy się na wzgórze Żalnik (miejsce dawnego cmentarza) i do kościoła św. Mikołaja pełniącego pierwotnie funkcję cmentarnej kaplicy. Zobaczyć udało się również miejsce po, wybudowanym w 1914 roku, katolickim kościółku św. Ottona. Z Żalnika ulicą Władysława Jagiełły, przedwojenną Wałową wytyczoną w 1820 roku, udaliśmy się do Muzeum Kamieni na baszcie. Przewodnikiem tej wyprawy był sam Ludwig Kücken, kamieński kronikarz, autor pierwszej historii naszego miasta wydanej w 1880 roku, za którego udało nam się przebrać używając strojów na wzór tych z jego epoki. W tym roku przypada 135. rocznica śmierci Kückena, który został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Mikołaja.
Po powrocie z Muzeum Kamieni, około godziny 22.30 rozpoczęliśmy prelekcję dotyczącą wydarzenia sprzed czterdziestu lat, wciąż żywego w pamięci mieszkańców, którym był Telewizyjny Bank Miast i niestety przegrana rywalizacja Kamienia Pomorskiego z Tucholą z lat 1976-1977. Tegoroczną Noc Muzeów zakończył subiektywny przegląd fotografii z naszych zbiorów, tych które z różnych względów uważamy za wyjątkowe.
Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie!
Następna Noc Muzeów za rok. Już teraz zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej