O historii żeglarstwa w MHZK


Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej serdecznie zaprasza na spotkanie ze szczecińskim żeglarzem i historykiem Piotrem Owczarskim, autorem „Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych na Pomorzu Zachodnim”, którego pierwszy tom ukazał się niedawno w księgarniach. Spotkanie odbędzie się 10 listopada (w piątek) o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ulicy Adama Mickiewicza 34 w Kamieniu Pomorskim.
Leksykon jest pierwszą tego typu publikacją opisującą regionalne sporty wodne w naszym kraju. Obejmuje okres od 1877 r. (kiedy założono niemieckie Stowarzyszenie Szczecińskich Wioślarzy i Żeglarzy) po czasy współczesne. Oprócz 528 haseł, kilkuset fotografii, rysunków, skanów archiwaliów, tabel i map książkę tworzą teksty dotyczące południowego wybrzeża Bałtyku w kartografii nowożytnej, pomorskich łodzi rybackich (niem. zeesenboot’ów), dziejów żeglarstwa na Pomorzu do 1945 roku, znaczących rejsów polskich żeglarzy z Pomorza Zachodniego z lat 1947–2017, powojennych wypadków i awarii morskich jachtów z Pomorza Zachodniego oraz historii regat The Tall Ships Races.
W „Leksykonie” znalazło się również kilka haseł i skanów materiałów archiwalnych dotyczących historii żeglarstwa w naszym mieście, która rozwinięta zostanie w drugim tomie (obecnie opracowywanym).
W trakcie piątkowego spotkania będzie niecodzienna możliwość zakupu publikacji oraz uzyskania autografu Autora.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej