Organista i chórzyści zachwycili słuchaczy


Kolejny koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbył się w zeszły piątek, rozpoczął się od Preludium i fugi Es-dur Jana Sebastiana Bacha kompozytora, którego dzieła są najczęściej wykonywane podczas kamieńskich koncertów.
Za kontuarem barokowego królewskiego instrumentu romańsko-gotyckiej katedry zasiadł organista młodego pokolenia Krzysztof Ostrowski, dla którego był to debiut na koncertach kamieńskiego muzycznego lata. Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się w klasie dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina. Studiował również w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece pod kierunkiem prof. Arvida Gasta biorąc także udział w kursach mistrzowskich, koncertujących w Kamieniu Pomorskim, znanych niemieckich organistów: Wolfganga Zerera, Gerharda Gnanna i Ludgera Lohmanna. Krzysztof Ostrowski jest laureatem konkursów organowych organizowanych w kraju i za granicą. Zajmuje się również muzyką popularną wchodząc w skład warszawskiego zespołu „Bomba Kaloryczna”, w którym gra na instrumentach klawiszowych.
W dwóch częściach organowych piątkowego koncertu licznie zebrana w kamieńskiej katedrze publiczność, oprócz wielkiego Jana Sebastiana, usłyszała także utwory Christiana Heinricha Rincka (niemieckiego kompozytora doby przełomu klasycyzmu i romantyzmu) oraz zmarłego w 2005 r. kompozytora i organisty Mariana Sawy, który wystąpił na pierwszej edycji kamieńskiego festiwalu 55 lat temu. Słuchacze nagrodzili występ młodego warszawskiego organisty gromkimi brawami.
Oprócz organów w piątkowy koncert rozbrzmiewała w kamieńskiej katedrze chóralna muzyka cerkiewna w wykonaniu ukraińskiego Chóru Kameralnego „Sofia”, który wystąpił w Kamieniu Pomorskim po raz pierwszy. Zespół powstał w 2008 r. w Kijowie. Trzy lata później wydał swoją pierwszą płytę. Brał udział w wielu międzynarodowych konkursach chóralnych dwukrotnie zwyciężając na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i dokonywał prawykonań utworów współczesnych ukraińskich kompozytorów. Od dziewięciu lat kierownikiem chóru jest Oleksij Szamrycki, absolwent Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy, główny dyrygent Kameralnego Chóru Akademickiego „Chreszczatyk” oraz chórmistrz Narodowego Zespołu Muzyki Klasycznej im. Borysa Latoszyńskiego. Chórzyści, w dwóch częściach swego występu, byli za każdym razem entuzjastycznie oklaskiwani przez publiczność. Zaśpiewali utwory muzyki cerkiewnej wykonując pierwszy z nich z nawy głównej katedry, a pozostałe tradycyjnie z transeptu.
Dziesiąty koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się już w ten piątek. Wystąpią – w zastępstwie zapowiadanego w programie Łukasza Mosura – organista Radosław Kuliberda i doskonale znani w Kamieniu Pomorskim muzycy z Orkiestry Kameralnej w Prenzlau pod batutą dyrektora programowego kamieńskiego festiwalu prof. Eugeniusza Kusa oraz jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów prof. Tomasz Strahl.
Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej