Organy i chór


W piątek, 23 czerwca, w katedrze kamieńskiej odbył się drugi koncert tegorocznego 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Muzyczną ucztę rozpoczęła cześć organowa w wykonaniu, debiutującego przed kamieńską publicznością, czeskiego wirtuoza Michala Novenki, profesora w Konserwatorium Praskim, jurora konkursów organowych prowadzącego międzynarodowe kursy mistrzowskie. Michal Novenko był wielokrotnie nagradzany w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych prezentując brzmienie ponad 120 różnych instrumentów organowych popularyzując zabytkowe organy.
Podczas piątkowego koncertu zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała muzykę organową w dwóch częściach. W pierwszej wirtuoz z Pragi zaprezentował utwory Dietricha Buxtehudego oraz XVIII-wiecznego czeskiego kompozytora i organisty Josefa Segera, w drugiej zaś preludium swego autorstwa i improwizację w formie barokowej fantazji i fugi, które słuchacze nagrodzili gromkimi brawami.
Część kameralną, w dwóch odsłonach, wypełniła muzyka współczesna w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie kierowanego przez dr Sylwię Fabiańczyk-Makuch, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, pracującą obecnie jako adiunkt w Akademii Sztuki Szczecinie i Akademii Morskiej. Na tej ostatniej uczelni w 2003 roku założyła zespół śpiewaczy, którego jest kierownikiem artystycznym i dyrygentką. W szerokim repertuarze chóru znajduje się zarówno klasyka jak i muzyka popularna. Zespół był wielokrotnie nagradzany na konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywając, tylko w ostatnich siedmiu latach, ponad czterdzieści głównych nagród.
Występujący po raz pierwszy na kamieńskim festiwalu chór zaprezentował utwory współczesnych kompozytorów (Józefa Świdra, Z. Randalla Stroope, Miłosza Bembinowa, Piotra Jańczaka, Pawła Łukaszewskiego, Bartosza Kowalskiego, Larsa Janssona i Mosesa Hogana) o tematyce religijnej i morskiej spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy, którzy zachęcili artystów do bisowania. Ostatni utwór piątkowego koncertu, którym był hymn „Gaude Mater Polonia” zabrzmiał szczególnie podniośle w wiekowych murach kamieńskiej świątyni. Publiczność festiwalowa, która wysłuchała tego utworu stojąc, owacyjnie oklaskiwała jego mistrzowskie wykonanie.
Kolejny, trzeci festiwalowy koncert odbędzie się już w ten piątek, 30 bm., o godzinie 19.00. Wystąpią – rosyjska organistka Anastasia Kovbyk oraz poznański „Wieniawski Kwartet”.

Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej