„Oswoić tematy tabu” – spotkanie autorskie z Magdaleną Kuszewską w międzyzdrojskiej bibliotece


11 października 2023 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Kuszewską, rodowitą Międzyzdrojanką. Moderatorem spotkania była Andżelika Gałecka, dyrektor międzyzdrojskiej biblioteki.

Magda jest dziennikarką, która przeprowadziła ponad dwa tysiące wywiadów ze znanymi ludźmi oraz autorką książek m.in.: „Dobre nawyki. Zakochaj się w życiu na nowo”, „Poradnik skutecznego działania” i „Europa na zakupach”, „Chciałbym…”, „Gładko”  Publikowała w najważniejszych gazetach i magazynach w Polsce, m.in. w Gazecie Wyborczej, Twoim Stylu, Gali, Polityce, czy Newsweeku…

Magdalena Kuszewska nie ukrywa, że pochodzi z Międzyzdrojów i na każdym kroku przypomina, że jest wyspiarką. Promocja miasta jest dla niej bardzo ważna i nie wstydzi się swojego pochodzenia, wręcz jest z niego dumna. Swoje doświadczenie dziennikarskie wykorzystuje jako rzecznik międzyzdrojskiego Festiwalu Gwiazd, którym jest od 2 lat.

Z wielkim zaangażowaniem opowiadała o swoich książkach. „Dobre nawyki” napisała, by odczarować rutynę, jaka zawładnęła naszym życiem i by popchnąć nas do działania. Zdaniem Magdy najważniejsze nawyki, które powinniśmy zmienić w rytuał to pozytywne nastawienie, nierozpamiętywanie niepowodzeń, wizualizacja sukcesów oraz to by nie wstydzić się swojego pochodzenia. Ważne jest również spisywanie pięknych momentów w formie dziennika. Jak sama przyznała, wszystko, co zawarła w książce, opierała na własnych doświadczeniach.

Bardzo ciekawą pozycją książkową jest „Poradnik skutecznego działania” napisany wspólnie z dr Rafałem Albińskim. Autorka wyjaśniła gościom, co oznacza dość trudne słowo prokrastynacja. Jak się okazało, spora część widowni wiedziała, że chodzi o odkładanie rzeczy na później. Autorzy książki mieli na celu uzmysłowienie czytelnikom, że niektórych rzeczy nie warto odkładać, ponieważ może to przynieść negatywne konsekwencje.

2 najnowsze książki Magdaleny Kuszewskiej „Chciałbym…” i „Gładko” poruszają tematy tabu. W pierwszej, wspólnie z psychologami, terapeutami, lekarzami… opisuje i analizuje męskie fantazje seksualne. W drugiej obnaża tajemnice ginekologii estetycznej i urologii estetycznej. Pomaga czytelnikom oswoić tematy kontrowersyjne. W ten sposób znalazła dla siebie niszę w literaturze. Autorka w swoich książkach porusza ważne tematy kulturowe: rytualne obrzezanie kobiet w krajach Afryki i Azji oraz odtworzenie błony dziewiczej. W związku z brakiem edukacji seksualnej czy wszechotaczającym nas kultem piękna, młodości… wiele ludzi boryka się z ogromnym poczuciem wstydu, którego nie umie przełamać. W książce Magdaleny pada stwierdzenie: „Wstyd wymyślili ludzie, którzy chcieli sprawować kontrole nad innymi”. Wstydzimy się wielu rzeczy, najbardziej tych ale jednocześnie zawstydzamy innych. Szybko zmieniająca się rzeczywistość pokazuje jak ważne są rozmowy o intymności, nagości jak ważna, w każdym wieku jest akceptacja własnego ciała.

Magdalena Kuszewska nie zgadza się, by nagość zawsze była kojarzona z seksem? Pisała o artystycznej sesji nagich kobiet, którą zorganizowała fotografka Monika Rucińska i o hipokryzji mediów społecznościowych, gdzie blokowane były artystyczne zdjęcia z damskimi sutkami.

Autentyczność i wrażliwość Magdaleny sprawiła, że spotkanie odbyło się w cudownej atmosferze. Na zakończenie czytelnicy ustawili się w kolejce po autografy i wspólne zdjęcie. Było to drugie, ale mamy nadzieję, że nie ostatnie spotkanie z Magdą. Bohaterka wieczoru pochwaliła się, że już za 2 tygodnie w księgarniach pojawi się książka „Pokolenia”, którą napisała wspólnie z prof. Tomaszem Sobierajskim. „Jest to fascynująca opowieść o pokoleniach i sferach życia, w których funkcjonują i przecinają się ze sobą. Analizę społeczno – kulturową dopełniają opowieści osób z pokolenia wojny, pokolenia prl-u, pokolenie x, y, z, aż po pokolenie alfa”.

Dziękujemy serdecznie Tomaszowi Krawczykowi ze „Społeczności Międzyzdroje” za nagranie spotkania i udostępnienie na swoim portalu transmisji na żywo. Niesamowitym prezentem dla Magdaleny okazał się portret, który wykonała i osobiście wręczyła lokalna artystka Krystyna Marzec, do której kierujemy serdeczne podziękowania.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, jednocześnie zapraszamy na kolejne wydarzenia kulturalne w międzyzdrojskiej bibliotece: 15 listopada 2023 spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem a 22 listopada 2023 spotkanie autorskie z Jakubem Poradą.