Pamięci Zbigniewa Pawlickiego


W ubiegłym tygodniu w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim odbyły się dwa koncerty. Pierwszy – piątkowy miał szczególne znaczenie. Był bowiem dedykowany pamięci zmarłego 25 lutego br. Zbigniewa Pawlickiego, postaci dla kamieńskiego festiwalu szczególnej, powstańca warszawskiego, muzykologa, dziennikarza i popularyzatora muzyki, organizatora krajowego i zachodniopomorskiego życia muzycznego o wielkich zasługach dla Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który współtworzył i z którym związany był przez długie lata jako członek Rady Artystycznej i Komitetu Organizacyjnego oraz konferansjer mistrzowsko prowadzący festiwalowe koncerty. Życiorys red. Pawlickiego przedstawiliśmy we wspomnieniu pośmiertnym zamieszczonym na łamach tego portalu w marcu br.

Piątkowy koncert dedykowany pamięci Zbigniewa Pawlickiego licznie zgromadził w katedrze kamieńskiej niezawodną festiwalową publiczność, wśród której oprócz wdowy Zofii Pawlickiej oraz córki Małgorzaty Pawlickiej-Yamazaki znalazła się, zaprzyjaźniona od wielu lat z rodziną Pawlickich, nestorka zachodniopomorskiego dziennikarstwa red. Teresa Modelska, a także związany z festiwalem od początku jego istnienia, należący do grona najwybitniejszych polskich organistów prof. Joachim Grubich z Małżonką. Koncert, kilka minut po godzinie 19.00, po zapowiedzi prowadzącego go Mirosława Kosińskiego, rozpoczęła muzyka Feliksa Nowowiejskiego, którego 70. rocznicę śmierci obchodziliśmy w ubiegłym roku. Preludio VI Symfonii organowej tego kompozytora zagrał na barokowych kamieńskich organach prof. Józef Serafin z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie będący jednym z najwybitniejszych polskich wirtuozów organów. Profesor związany jest z festiwalem w Kamieniu Pomorskim od niemal półwiecza. Od ponad trzydziestu lat przewodniczy Radzie Artystycznej będąc dyrektorem artystycznym festiwalu, na którym po raz pierwszy wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego IV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 13 czerwca 1968 r. prowadzonego przez Zbigniewa Pawlickiego. Występ ten stanowił nagrodę za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się w październiku 1967 r. w Warszawie. Od 1968 r. Profesor występował w Kamieniu ponad czterdziestokrotnie co czyni z niego organistę najczęściej koncertującego w ramach kamieńskiego festiwalu. Podczas piątkowego koncertu muzyka organowa zabrzmiała w trzech odsłonach. Oprócz Nowowiejskiego zgromadzona w kamieńskiej świątyni publiczności usłyszała trzy Preludia chorałowe Jana Sebastiana Bacha oraz jego Preludium i fugę Es-dur mistrza, które zakończyły piątkowy koncert wzbudzając owacje na stojąco dla prof. Serafina.
Część kameralna piątkowego wieczoru należała do Trio Stroikowego „Reed Connection”, który tworzą soliści Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda – Rafał Dołęga (fagot), Michał Mogiła (obój) i Jarosław Podsiadlik (klarnet). Repertuar promującego muzykę polską i światową trio obejmuje utwory od dzieł klasycznych wielkich mistrzów po muzykę najnowszą. Artyści zaprezentowali się kamieńskiej publiczności po raz drugi po pierwszym występie sprzed pięciu lat. W piątek, w dwóch odsłonach części kameralnej koncertu, zagrali Divertimento B-dur Mozarta, Suitę na trio stroikowe Aleksandra Tansmana, wariacje na temat „La ci darem la mano” Beethovena oraz Trio na obój, klarnet i fagot Louis’a Durey’a spotykając się z ogromnym aplauzem publiczności po wykonaniu ostatniego utworu.
Po zakończeniu piątkowego koncertu publiczność festiwalowa zebrała się w kamieńskiej katedrze dzień później na koncercie dodatkowym zatytułowanym „Młode interpretacje muzyki dawnej”. Koncert ten stanowił podsumowanie XXV Spotkań z Muzyką Dawną na Pomorzu Zachodnim realizowanych przez nauczyciela muzyki i wielkiego propagatora muzyki dawnej Adama Denekę. Spotkania od dwóch lat odbywają się w Kamieniu Pomorskim w ramach jarmarku św. Ottona organizowanego przez kamieńską parafię. Zespół Muzyki Dawnej „Gaudium Ludentem” z Jeleniej Góry, Zespół Muzyki Dawnej „Tiboryus” ze Świeradowa-Zdroju, „OAK Brothers” z Wrocławia i Zespół Muzyki Dawnej „Integri” z Drezdenka zaprezentowały utwory od średniowiecza do baroku wzbudzając oklaski zgromadzonej w katedrze publiczności.
Kolejny festiwalowy koncert odbędzie się już w ten piątek (14 bm.). Za kontuarem kamieńskich organów zasiądzie wirtuoz tego instrumentu prof. Jarosław Wróblewski. Muzykę kameralną w transepcie katedry zaprezentują – Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna oraz solista-wokalista, wiolonczelista prof. Tomasz Strahl, pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego. Początek koncertu tradycyjnie o godzinie 19.00.

Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej