Przedostatni koncert kamieńskiego festiwalu już w ten piątek


Przed nami przedostatni koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbędzie się już w ten piątek, 30 bm., tradycyjnie o godz. 19.00. Kamieńska katedra wypełni się muzyką w wykonaniu krakowskiego wirtuoza organów Marka Wolaka, solistki-wokalistki Karoliny Pytlak (sopran) oraz szczecińskiego zespołu „FeelHarmony Quintet” w składzie: Filippo Del Noce – flet, Izabela Kokosińska – obój, Bogusław Jakubowski – klarnet, Edyta Moroz – fagot i Katarzyna Sułkowska – waltornia.
Tymczasem podczas ubiegłotygodniowego festiwalowego koncertu licznie zgromadzoną w kamieńskiej katedrze publiczność oczarowali muzycy, którzy zaprezentowali swój kunszt muzyczny – organista młodego pokolenia Radosław Kuliberda, jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów Tomasz Strahl i Orkiestra Kameralna z Prenzlau pod batutą dyrektora programowego naszego festiwalu prof. Eugeniusza Kusa.
Zeszłotygodniowy koncert rozpoczęła tradycyjnie część organowa. Za kontuarem króla instrumentów naszej katedry zasiadł, w zastępstwie zapowiadanego wcześniej Łukasza Mosura, Radosław Kuliberda. Organista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem w 2017 r. W tym samym roku rozpoczął naukę w ramach studiów doktoranckich na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie jest asystentem w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej. Pracuje również na stanowisku pierwszego organisty łódzkiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Mateusza. Artysta uczestniczył w licznych kursach i seminariach organowych. Jako laureat konkursów organowych koncertuje w kraju i za granicą. W dwóch częściach organowych Radosław Kuliberda zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha i austriackiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku Franza Schmidta będąc owacyjnie oklaskiwanym przez słuchaczy.
W dwóch odsłonach części kameralnej wystąpili dobrze znani festiwalowej publiczności muzycy z powstałej w 1954 r. Orkiestry Kameralnej z Prenzlau pod batutą prof. Eugeniusza Kusa oraz, jako solista-instrumentalista, jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów prof. Tomasz Strahl.
Tomasz Strahl jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertuje w kraju i za granicą. Wspólnie z Krzysztofem Jabłońskim i Konstantym Andrzejem Kulką w 2007 r. zarejestrował komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina. Dokonał wielu nagrań w Polsce i Kanadzie, a w 2003 r. otrzymał nagrodę fonograficzną „Fryderyk”. Jest wykładowcą macierzystej uczelni pełniąc od 2012 r. funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego.
W pierwszej odsłonie części kameralnej Orkiestra z Prenzlau pod batutą Eugeniusza Kusa oraz Tomasz Strahl zaprezentowali Elegię na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową skomponowaną w 2015 r. przez Mikołaja Góreckiego i zadedykowaną wykonującemu ją soliście prof. Strahlowi. Podczas drugiego występu muzycy zagrali trzyczęściowy Koncert wiolonczelowy a-moll Antonio Vivaldiego wzbudzając zachwyt publiczności, która burzliwymi oklaskami zachęciła Tomasza Strahla do bisowania.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej