Spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim – ODWOŁANE!


4 maja 2017 roku o godz. 18:00, w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Zlotu Fanów Michaśki, gościem czwartkowego wieczoru autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach będzie Michał Witkowski pisarz, dziennikarz. Jest autorem kontrowersyjnych książek jak „Lubiewo”, „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej” czy wydanego w 2011 roku „Drwala”? Michał Witkowski jest laureatem Paszportu „Polityki”, Literackiej Nagrody Gdynia 2006, finalistą Nagrody Literackiej Nike za książkę „Lubiewo” Na podstawie jego książek, które zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, przygotowano także spektakle teatralne. W swoich dziełach stosuje ironię i autoironię oraz prowokuje do dyskusji na trudne tematy. Pisarz przez dwa lata prowadził blog modowy, w którym występował jako Miss Gizzi. Zarówno blog, jak i stylizacje Witkowskiego oraz jego bywanie na salonach były częścią projektu artystycznego, który zaowocował powieścią o showbiznesie.
Akcja w/w ?Lubiewa?, ?Drwala?, ?Zbrodniarza i dziewczyny? toczy się m.in. w Międzyzdrojach. To było jednym z powodów, dla których Michał Witkowski wybrał na miejsce ogólnopolskiego zlotu swoich fanów właśnie Międzyzdroje. Uwielbia nieopodal położone Lubiewo, podkreśla, iż najpiękniejsza przyroda jest na Wyspie Wolin. Autor „Drwala” lubi międzyzdrojski „sznyt”, „glamour”, kocha kontrasty i za miasto kontrastów uważa Międzyzdroje. „Międzyzdroje mają swój klimat, nie przyjeżdżałbym tu 80 razy w roku”. Przyjeżdża, obserwuje, rozmawia z ludźmi i notuje. Literatura Michała Witkowskiego jest „jakaś”, są pochlebne opinie i negatywne, ale nikt wobec fikcji literackiej Witkowskiego nie pozostaje obojętny. Wyzwala ona wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Pomimo tego jest świetną reklamą i promocją miasta. Jest wiele nadmorskich miast, kurortów, ale tylko Międzyzdroje dla autora są tak ciekawą miejscowością, pełną swoistego klimatu, kontrastów, które stanowią inspirację dla jego twórczości.
Odpowiadając na pytanie czy jego forma pisania jest wyrazem buntu, czy prowokacją do buntu ze strony czytelników – autor mówi, że oburzenie, zachęta do dyskusji z obu stron są jak najbardziej pożądane. Do tej dyskusji zapraszamy wszystkich fanów Michaśki (i nie tylko) 4 maja 2017 do międzyzdrojskiej biblioteki.

Biblioteka Międzyzdroje