Trzecia muzyczna uczta w kamieńskiej katedrze


W deszczowy piątkowy wieczór, w ostatni dzień czerwca br., odbył się trzeci koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut po godzinie 19.00, po zapowiedzi prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego, katedra kamieńska rozbrzmiała Toccatą E-dur wielkiego Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu rosyjskiej organistki młodego pokolenia Anastasii Kovbyk. Debiutująca w Kamieniu artystka pochodzi z Ulianowska. Kształciła się w szkole muzycznej i konserwatorium w Niżnym Nowgorodzie, a obecnie jest studentką w klasie mistrzowskiej prof. Martina Sandera z niemieckim Detmold. Jest również laureatką międzynarodowych konkursów organowych. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych europejskich organistów koncertując w Rosji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
W dwóch częściach organowych koncertu, oprócz Bacha, kamieńska publiczność usłyszała również utwory Roberta Schumanna i współczesnych kompozytorów – Zsolta Gárdonyiego z Węgier Sofii Gubajduliny z Rosji. Wykonując utwór „Hell und dunkel” rosyjskiej kompozytorki Anatiasia Kovbyk wydobyła z kamieńskich organów dźwięki nieczęsto słyszane podczas festiwalowych koncertów. Po zakończeniu drugiej części organowej młoda wirtuozka, oklaskiwana przez publiczność, zeszła do transeptu katedry odebrać zasłużone gratulacje za swój występ.
Muzyka kameralna, podobnie jak organowa, zabrzmiała podczas piątkowego koncertu w dwóch odsłonach. Utwory Josepha Haydna, Antonína Dvořáka i Sławomira Czarneckiego zostały wykonane przez poznański kwartet smyczkowy „Wieniawski”. Postały w 1998 roku zespół tworzą: Jarosław Żołnierczyk (I skrzypce), Mirosław Bocek (II skrzypce), Lech Bałaban (altówka) oraz Maciej Mazurek (wiolonczela) będący koncertmistrzami poznańskiej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, z którą występowali w Kamieniu Pomorskim siedem lat temu. „Wieniawski Kwartet” bierze udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce, Danii i Niemczech. Wykonuje utwory od klasycyzmu po muzykę współczesną. Przed kamieńskimi melomanami zespół wystąpił po raz drugi. Muzycy zaprezentowali swój kunszt po raz pierwszy podczas 48. edycji festiwalu w 2012 roku.
Piątkowy występ kwartetu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco zgromadzonej w katedrze publiczności, którzy zachęcili artystów do bisowania.
Kolejna, czwarta już uczta muzyczna tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, na którą już teraz zapraszamy, rozpocznie się w piątek, 7 lipca, tradycyjnie o godzinie 19.00. Koncert, podczas którego wystąpią prof. Józef Serafin (dyrektor artystyczny kamieńskiego festiwalu) i zielonogórskie Trio Stroikowe „Reed Connection”, dedykowany będzie pamięci, zmarłego 25 lutego br., Zbigniewa Pawlickiego, inicjatora, współtwórcy, długoletniego prelegenta i honorowego członka Rady Artystycznej kamieńskiego festiwalu, który położył ogromne zasługi dla powstania i rozwoju tego wydarzenia muzycznego. W sobotę zaś, również o godzinie 19.00, odbędzie się koncert dodatkowy, w trakcie którego festiwalowa publiczność usłyszy laureatów konkursów muzyki dawnej w ramach XXV Spotkań z Muzyką Dawną na Pomorzu Zachodnim.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej