W piątek rozpocznie się 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim


Już w ten piątek, 21 sierpnia, o godzinie 19.00 w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim rozpocznie się 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej będący najstarszym tego typu wydarzeniem muzycznym na Pomorzu Zachodnim i drugim – po festiwalu w Oliwie – w Polsce.
Tegoroczna edycja „Kamieńskiego Muzycznego Lata”, jak nazywany jest niekiedy kamieński festiwal, będzie jednak inna niż poprzednie. Z powodu panującej epidemii koronawirusa rozpocznie się dopiero w sierpniu i złożą się na nią się tylko cztery koncerty z ograniczonym przepisami udziałem publiczności, na których wystąpią jedynie krajowi wykonawcy. Wszystkie piątkowe wieczory muzyczne w katedrze, po raz pierwszy w historii kamieńskiego festiwalu, będą transmitowane za pośrednictwem internetu – na festiwalowym kanale You Tube – pod adresem:
https://bit.ly/festiwal_organowy_kamien
Piątkowy koncert inauguracyjny został poświęcony św. Papieżowi Janowi Pawłowi II, Honorowemu Obywatelowi Kamienia Pomorskiego, w setną rocznicę urodzin. Podczas koncertu za kontuarem XVII-wiecznych organów zasiądzie wybitny polski wirtuoz tego instrumentu i dyrektor artystyczny naszego festiwalu prof. Józef Serafin (koncertujący w Kamieniu od 1968 r.), w części kameralnej usłyszymy zaś znakomitych instrumentalistów młodego pokolenia – skrzypaczkę Annę Marię Staśkiewicz i wiolonczelistę Marcela Markowskiego. W kolejne piątki swój kunszt muzyczny zaprezentują: 28 sierpnia – Łukasz Mosur (organy) oraz Agata i Łukasz Długoszowie (flet), 4 września – Roman Szlaużys (organy), Jan Jakub Bokun (klarnet) i Jakub Kościuszko (gitara) oraz 11 września – Michał Botor (organy) i Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce).
Tegoroczny festiwal będzie transmitowany za pośrednictwem internetu. Pozostawiliśmy jednak możliwość osobistego udziału w koncercie. Ze względu na epidemię, została ona ograniczona do 150 osób. Do wstępu na koncert będą upoważniały bezpłatne wejściówki rozdawane przed świątynią w piątek od godz. 18.00. Uczestników koncertu obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa.
Organizatorami 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej, Burmistrz Kamienia Pomorskiego oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Nasi partnerzy w organizacji to Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Kamieński Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Patronat medialny sprawują: TVP Szczecin, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński oraz Szczeciński Serwis Informacyjny Infoludek.pl.
Zadanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Głównymi sponsorami tegorocznego festiwalu są Zakład Instalatorstwa Elektro-Energetycznego Eugeniusz Brzostek oraz SGB Bank Spółdzielczy w Wolinie. Wsparli go także Państwo: Krystyna Dulska, Bogumiła i Alfred Smolczyńscy, Mirosława Ławicka-Chmiel, Anna i Marek Wojciechowscy, Grażyna Zusel, Stanisław Solski oraz Opony-Myjnie” Henryk Bysiak, Hotel i Restauracja „Pod Muzami”w Kamieniu Pomorskim i kamieńska kwiaciarnia „Kolorowa”.

Komitet Organizacyjny MFMOiK w Kamieniu Pomorskim