Wykonawcy oczarowali słuchaczy. Przedostatni koncert kamieńskiego festiwalu


Piątkowy, przedostatni już koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie rozpoczął królewski instrument. W dwóch odsłonach części organowej utwory Nicolausa Bruhnsa, Jana Sebastiana Bacha oraz Johanna Ludwiga Krebsa zaprezentował krakowski wirtuoz Marek Wolak, dla którego był to trzeci występ w Kamieniu, gdzie zadebiutował dwadzieścia lat temu.
Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie – klasy organów wybitnego polskiego organisty (zasłużonego dla festiwalu w Kamieniu Pomorskim, na którym wielokrotnie koncertował) prof. Jana Jargonia zmarłego w 1995 r. Marek Wolak uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich oraz koncertuje w kraju i za granicą. Obecnie prowadzi klasę organów w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz zajęcia w krakowskiej Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia.
Kamieński festiwal to oprócz muzyki organowej także muzyka kameralna. W dwóch odsłonach części kameralnej festiwalowa publiczność usłyszała szczeciński zespół „FeelHarmony Quintet” w składzie: Filippo Del Noce – flet, Izabela Kokosińska – obój, Bogusław Jakubowski – klarnet, Edyta Moroz – fagot i Katarzyna Sułkowska – waltornia oraz sopran solistki-wokalistki Karoliny Zdrojkowskiej-Pytlak.
Założony sześć lat temu “FeelHarmony Quintet” tworzą soliści Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, od wielu lat aktywni w środowisku muzycznym Szczecina i występujący w różnych zespołach muzycznych. W repertuarze kwintetu, który w 2014 r. wydał swą pierwszą płytę, znajdują się utwory od muzyki klasycznej po współczesne aranżacje muzyki popularnej.
Solistka, śpiewająca sopranem, Karolina Zdrojkowska-Pytlak jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształciła się w klasie wielokrotnie koncertującej w Kamieniu Pomorskim prof. Grażyny Flicińskiej-Panfil i dr Joanny Horodko. Już podczas studiów zadebiutowała tytułową rolą w studenckiej inscenizacji opery “Siostra Angelica” Giacomo Pucciniego w poznańskim Teatrze Polskim. Występowała też w spektaklach studenckich wystawianych w Teatrze Muzycznym grodu nad Wartą. Artystka jest laureatką kilku konkursów krajowych, a od marca tego roku śpiewa w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Zespół zagrał „Kwintet na instrumenty dęte” Grażyny Bacewicz i skomponowany specjalnie dla szczecińskiego zespołu utwór bydgoskiego kompozytora młodego pokolenia Szymona Godziemby-Trytka oraz cykl dwunastu pieśni na sopran i kwintet dęty współczesnego węgierskiego twórcy Ferenca Farkasa z towarzyszeniem solistki-wokalistki. Po zaprzentowanou ostatniego z utwórów publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami zachęcając do bisowania.
55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim zakończy się już w ten piątek. Podczas koncertu finałowego swój kunszt muzyczny zaprezentują – wirtuoz organów Józef Kotowicz oraz Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Serdecznie zapraszamy!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej