Wystawa obrazów na szkle Leszka Króla w kamieńskim Muzeum


W piątek, 22 bm., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa na szkle Leszka Króla. Wernisaż ten przejdzie do historii naszej placówki, bowiem z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie mogła uczestniczyć w nim publiczność.
Leszek Król to jedna z charakterystycznych postaci kamieńskiego życia kulturalnego. Chociaż obecnie nie jest mieszkańcem naszego miasta – mieszka we wsi Sierosław w gminie Wolin – ciągle czuje się bardzo blisko związany z Kamieniem, w którym w 1948 r. przyszedł na świat w Izbie Porodowej Polskiego Czerwonego Krzyża (mieszczącej się w budynku mieszkalnym przy ówczesnej ulicy Górskiej – dziś Ludwika Solskiego 6). Jest absolwentem Liceum Pedagogicznego w Kamieniu Pomorskim i Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie. W 1974 r. ukończył gdańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (dzisiejszą Akademię Sztuk Pięknych). Po studiach wrócił do rodzinnego miasta. Pracował jako instruktor w Kamieńskim Domu Kultury, a później, do 1985 r., nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej we Wrzosowie. Prace jego wrzosowskich uczniów zostały nagrodzone na konkursie plastycznym w Tokio zdobywając złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal. W 1986 r. pracował jako metodyk nauczania plastyki w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. W latach 1986-1991 uczył w szczecińskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie był nauczycielem plastyki w szkołach na terenie miasta i gminy Kamień Pomorski. W 2002 r. przeszedł na emeryturę.
Prace Leszka Króla były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą – w Gdańsku, rodzinnym Kamieniu (w dawnym Muzeum Regionalnym i Domu Pracy Twórczej – restauracji „Pod Muzami”), Galerii EL w Elblągu, Brukseli, Poorvo w Finlandii, szwedzkim Malmö, Szczecinie, Sandomierzu, Dębnie Lubuskim, Gorzowie Wielkopolskim, Golczewie, kilkakrotnie w kamieńskiej Galerii Sztuki Mundo Bizarro, a w tym roku w Galerii „Feininger” w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury.
Otwarta w piątek w naszym Muzeum wystawa jest trzecią, na której Artysta ten prezentuje swoje szklane prace. Wcześniej pokazał je w 2016 i 2018 roku.
Na prezentowanej w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wystawie znalazło się 50 szklanych prac powstałych w ostatnim dwuleciu. Malarstwo na szkle (zwane witrochromią) od niemal dekady jest znakiem rozpoznawczym Leszka Króla, który jest też znakomitym grafikiem. W niełatwej sztuce witrochromii, która kojarzy się na ogół z artystami ludowymi, specjalizuje się jako jeden z niewielu profesjonalnych plastyków w kraju. Swe szklane prace dodatkowo oprawia w niecodzienny sposób – w drewniane czy nawet żeliwne ramy okienne – co podkreśla jeszcze ich wyjątkowość.
Wystawa witrochromii Leszka Króla prezentowana będzie w naszym Muzeum do września br. od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej