W sobotę, 31 sierpnia, w Domasławicach, w gminie Darłowo, odbyła się Wojewódzka Inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.
Od dziewięciu lat dni te organizowane są także w kamieńskim Muzeum. W tym roku będą trwały od 7 do 28 września. Wszystkie wydarzenia związane z Dniami Dziedzictwa (poza wycieczką do Białej Góry) odbywać się będą siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim.
Program Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum jest w bieżącym roku następujący:
7 września (sobota)
godz. 16.00
Prelekcja „350 lat fundacji kamieńskich organów i 55 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim”
Kiedy w 1965 r. odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim było to pierwsze tego typu wydarzenie muzyczne na Pomorzu Zachodnim i drugie, po Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Oliwie, w Polsce. Kamieński festiwal, od 1979 r. formalnie o randze międzynarodowej i nieprzerwanie organizowany od 55 lat, łączył w sobie muzykę organową z kameralną co przed ponad półwieczem stanowiło ewenement w skali kraju. Festiwal nie mógłby się odbywać gdyby nie znajdujące się w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela organy, które w tym roku świętują jubileusz 350 rocznicy swej fundacji przez księcia Ernesta Bogusława de Croy’a.
10 września (wtorek)
godz. 18.00
Otwarcie wystawy „Od magnetofonu szpulowego do odtwarzacza CD”
Wystawa będzie prezentowała sprzęt grający wyprodukowany od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX w. pochodzący w większości ze zbiorów mieszkańca Kamienia Pomorskiego Erwina Zajnera.
14 września (sobota)
Wycieczka do Białej Góry – międzyzdrojskiego oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie
Archiwum Państwowe w Szczecinie – oddział w Międzyzdrojach od dziesięciu lat znajduje się w powojskowych obiektach wzniesionych w latach trzydziestych XX wieku w osadzie Biała Góra. Terenem działania placówki są: miasto Świnoujście oraz w powiaty – goleniowski, gryficki i kamieński. W zasobie oddziału znajdują się m.in. materiały władz miejskich i powiatowych Kamienia Pomorskiego.
Liczba miejsc ograniczona – wymagana wcześniejsza rezerwacja. Uczestnicy pokrywają koszt przejazdu. Szczegółowe informacje – tel. 502 430 913, mhzk@mhzk.eu
21 września (sobota)
godz. 16.00
Prelekcja: Historia kolei w Kamieniu Pomorskim
15 lipca 1892 r. uruchomiono linię kolejową do Kamienia z Wysokiej Kamieńskiej. W 1906 r. przedłużono ją o 39-kilometrowy odcinek Kamień-Trzebiatów przez Trzebieszewo, Jatki, Gostyniec, Niczonów, Karnice, Gocławice, Czaplin i Trzebiatkowo. W tymże roku utworzono również kolej portową. Na odcinku od dworca do portu położono jeden tor. Znacznie ułatwiało to transport towarów, ale też i osób, udających się drogą wodną w kierunku Dziwnowa czy Międzywodzia. W 1945 r. linia została zdemontowana przez Armię Czerwoną. Jej odbudowę ukończono dwa lata później jednak tylko na odcinku Kamień-Wysoka, który zelektryfikowano w 1982 r.
28 września (sobota)
godz. 16.00
Prelekcja „60 lat uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim”
Początki działalności uzdrowiskowej w Kamieniu Pomorskim sięgają 1876 r. kiedy w mieście odkryto złoża solanki i borowiny. W 1882 r. oddano do użytku pawilon kąpieli solankowych. W polskim Kamieniu, po 1945 r., lecznictwo uzdrowiskowe powróciło do miasta w 1959 r. kiedy powstało Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko Kamień Pomorski – dzisiejsze Uzdrowisko Kamień Pomorski SA.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej