W piątek 53. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim przeszedł do historii. Tradycyjnie o godzinie 19.00, jak ma to miejsce od 49. lat w letnie piątkowe wieczory, rozpoczął się dwunasty festiwalowy koncert będący ostatnią ucztą muzyczną tegorocznej edycji kamieńskiego muzycznego lata.
W finałowym spotkaniu z muzyką mistrzów w katedrze w Kamieniu Pomorskim, które poprowadził Mirosław Kosiński, uczestniczyła największa w tym roku liczba słuchaczy. Po powitaniu zaproszonych gości i publiczności oraz okolicznościowym przemówieniu przewodniczącego festiwalowego Komitetu Organizacyjnego, a zarazem Burmistrza Gminy Kamień Pomorski, Stanisława Kuryłły, katedra kamieńska wypełniła się Toccatą, adagio i fugą C-dur Jana Sebastiana Bacha, którego utwory goszczą na festiwalowych koncertach najczęściej. Ostatnim organistą, który zaprezentował swój kunszt muzyczny podczas tegorocznego festiwalu był dr hab. Witold Zaborny. Wirtuoz ten jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się pod kierunkiem, wielokrotnie koncertującego w Kamieniu, prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych europejskich organistów. W 1989 r. brał udział w I Międzynarodowym Konkursie Organowym w Kamieniu Pomorskim zorganizowanym w ramach srebrnego jubileuszu kamieńskiego festiwalu. W 1992 roku został półfinalistą konkursu organowego w Innsbrucku oraz laureatem III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku. Koncertuje w kraju i poza jego granicami. Obecnie jest profesorem macierzystej uczelni, gdzie pełni funkcję prodziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego.
W dwóch częściach organowych koncertu finałowego publiczność, oprócz Bacha, usłyszała jeszcze „Cathédrales” kompozytora i organisty katedry Notre-Dame, zmarłego osiemdziesiąt lat temu, Louis’a Vierne, Fantazję g-moll ostatniego ucznia wielkiego Jana Sebastiana, Johann’a Gottfried’a Müthel’a. oraz utwór „Festival Toccata” brytyjskiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Percy’ego Eastman’a Fletcher’a. Po wykonaniu tej ostatniej kompozycji słuchacze podziękowali prof. Zabornemu za występ gromkimi brawami.
Muzykę kameralną podczas ostatniego festiwalowego koncertu zaprezentowała Orkiestra Kameralna z Prenzlau wraz z solistą-instrumentalistą, wirtuozem trąbki młodego pokolenia, Tomaszem Dąbrowskim. Niemiecki zespół występował w Kamieniu Pomorskim, począwszy od 2000 r., wielokrotnie. Wywodzi się z założonej w 1954 r. Państwowej Orkiestry Powiatowej. Od 2009 r. koncertmistrzem orkiestry jest, były koncertmistrz Filharmonii Szczecińskiej, skrzypek Jakub Rabizo. Zespół z Prenzlau występuje na terenie Niemiec , ale koncertował również w Danii, Pakistanie, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce i we Włoszech.
Publiczność usłyszała w wykonaniu muzyków z Prenzlau Concerto grosso b-moll op. 6. nr 12 Georga Friedricha Händla w pierwszej części kameralnej koncertu oraz – w drugiej – Koncert na trąbkę z orkiestrą Es-dur skomponwany przez czeskiego kompozytora doby baroku, którym był Jan Křtitel Jiří Neruda. Podczas drugiego utworu orkiestrze towarzyszył, jako solista-instrumentalista, Tomasz Dąbrowski. Ten szczeciński wirtuoz trąbki kształcił się na poznańskiej Akademii Muzycznej, Uniwersytecie Oklahoma w USA oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest współtwórcą kwintetu blaszanego Szczecin Brass Quintet. Współpracuje z działającym na szczecińskiej uczelni artystycznej Pomeranian Youth Big Band oraz jest członkiem zespołu Jackpot & The Floating Orchestra.
Koncert na trąbkę z orkiestrą Nerudy, którego wykonanie przez okiestrę z Prenzlau i Tomasza Dąbrowskiego zgromadzona w katedrze publiczność nagrodziła burzliwymi oklaskami (które zachęciły muzyków do bisowania) zakończył koncert finałowy 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
Kolejna, 54. edycja, tego najstarszego wydarzenia muzycznego na Pomorzu Zachodnim rozpocznie się już w czerwcu przyszłego roku. Do zobaczenia na koncercie inauguracyjnym!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej